Opublikowany przez: Familiepl Źródło artykułu: Materiały partnera: Spomlek 2018-07-25 16:03:54
Autor zdjęcia/źródło: @pixabay
Słynie z tego, że jest po prostu smaczny! Mało kto wie, że dobrej jakości ser żółty to źródło całego bogactwa składników odżywczych. Wszystkie doskonale dopełniają każdą dobrze zbilansowaną dietę, dlatego można go polecać zarówno rodzicom, jak i dzieciom.
Rzadko kiedy mówi się, że ser jest zdrowy. Pozbądźmy się już na początku wiercącego dziury w serze i krzywdzącego dla niego mitu. Od jakiegoś czasu ser zaczął się kojarzyć głównie z fast foodami: burgery, pizze itd. Takie potrawy potrafią zepsuć nawet najlepszemu serowi renomę. Zatem pomyślmy o serze trochę inaczej, czyli jako o dodatku do zdrowych kanapek dla dziecka do szkoły, dla partnera do pracy, jako o przekąsce na rodzinne wycieczki, wreszcie jako dodatku do wspólnych obiadów, czy równo pokrojonym delikatnym przysmaku do wina na romantyczne wieczory sam na sam. W takiej aranżacji ser to samo zdrowie.
Zanim stwierdziłam, że ser jest zdrowy i postanowiłam go odmitologizować dokładnie prześledziłam proces produkcji sera żółtego (np. sera Salami Serenda). I już na tym etapie przekonałam się że jest zdrowy, ponieważ jest obwarowany szeregiem wymogów, a jego wytwarzanie związane jest troską o jak najwyższą jakość produktu. Jak w wielkim skrócie powstaje ser?
Zanim ser trafi na sklepową półkę minię trochę czasu. Proces rozpoczyna wybór najlepszego mleka. Mleko jest poddawane ważnemu badaniu, podczas którego badany jest: tłuszcz, białko i sucha masa. Wykonywana jest także mikrobiologiczna analiza ogólnej liczby bakterii oraz komórek somatycznych. Tylko dobre mleko może być przeznaczone do dalszej produkcji.
Mleko poddawane jest wstępnej obróbce, w tym normalizacji, która jest wykonywana dla konkretnego sera, w myśl opracowanej przez głównego serowara receptury. Potem w kotłach serowarskich miesza się je z innymi składnikami, w wyniku czego powstaje skrzep. Następnie masę kroi się i miesza, aż do utworzenia ziaren owych oraz serwatki. Kolejny krok to odsączenie serwatki od ziaren i wytworzonej masy, dzięki której nadaje się serom odpowiedni kształt. Kolejno ser trafia do solanki na 1-2 doby, w zależności od gatunku. Po nasoleniu trafia na dojrzewalnię. W zależności od rodzaju sera jego dojrzewanie trwa nawet kilka tygodni.
Zatem o tym, że ser żółty jest zdrowy świadczy już sam proces jego produkowania. Gdy już trafi w nasze ręce możemy czerpać z całego dobrodziejstwa wartości odżywczych sera.
Zawiera bowiem wiele składników odżywczych, w tym witaminy takie jak: witamina B6, witamina B12, witamina A, witamina D, witamina E i witamina K. Inne witaminy takie jak tiamina, ryboflawina, niacyna znajdują się również w różnych rodzajach sera . Dodanie sera do diety dostarcza organizmowi także pewnych ważnych minerałów, takich jak wapń, sód, cynk, fosfor, potas i żelazo. Takie bogactwo składników odżywczych naturalnie przekłada się na nasze zdrowie.
Poza walorami smakowymi to właśnie ser sprawia, że pojawia się na twarzy uśmiech. Różne sery (szczególnie mozzarella) zawierają duże ilości tryptofanu za którego to sprawą wytwarza się serotonina tak ważna dla naszego radosnego samopoczucia. Ponadto ser ma bardzo wysoką zawartość wapnia, pierwszą i najważniejszą rzecz, jakiej potrzebujesz dla mocnych zębów. Ser żółty naturalnie nie zawiera laktozy. W procesie produkcji serów jest ona przekształcana w kwas mlekowy w wyniku fermentacji mleka na bazie specjalnie dodawanych szczepów bakterii. Dzięki takiemu procesowi można stwierdzić, że sery żółte naturalnie nie zawierają laktozy i mogą być bezpiecznie stosowane przez osoby borykające się z problemem nietolerancji laktozy.
Jest to również korzystne dla zębów, ponieważ jakakolwiek forma cukru (glukozy, maltozy lub laktozy) w żywności może uszkodzić zęby. Zatem nie tylko mamy powód do uśmiechu, lecz także ten uśmiech może być zdrowszy.
Oprócz bardzo dużej zawartości wapnia, ser jest również bogaty w witaminę B, która jest szczególnie dobroczynna dla zmian w organizmie u dzieci, kobiet (szczególnie gdy są w ciąży lub karmią piersią) oraz dla osób starszych. Regularne spożywanie sera pomaga w tworzeniu i wzmacnianiu kości oraz chrząstek. Dzieję się tak, ponieważ witamina B zawarta w serze pomaga w prawidłowej absorpcji i dystrybucji wapnia.
Osteoporoza to głównie choroba niedoborowa spowodowana niedoborem wapnia (brak wchłaniania), co powoduje zmniejszenie gęstości mineralnej kości. Jest to szczególnie widoczne u kobiet po menopauzie, w podeszłym wieku i u dzieci z niedożywieniem. Można ją leczyć za pomocą białka, wapnia i diety bogatej w witaminy. Sam wapń niewiele pomoże, ponieważ problemem jest wchłanianie i jego wykorzystanie do tworzenia kości. Te trzy składniki występują obficie w serze. Dlatego może on stanowić idealną część diety dla osób cierpiących na osteoporozę.
Ser zawiera kwas linolowy, który pomaga zapobiegać rakowi. Zawiera dużo witaminy B, która rozwija się w nim podczas procesu fermentacji. Witamina B jest bardzo dobra do utrzymania wielu funkcji w ciele, a także do ochrony przed różnymi chorobami. Wpływa dobrze na krew, wzmacnia wątrobę i ułatwia wchłanianie składników odżywczych w organizmie.
Kluczem do lepszego samopoczucia, dobrej kondycji i cieszenia się zdrowiem jest dobrze zbilansowana dieta. Zgodnie z zalecaną piramidą żywienia powinno się spożywać nabiał trzy razy dziennie, dlatego też warto włączyć do swojej diety różne rodzaje sera. Wybieraj swoje ulubione sery i jedz ze smakiem i... na zdrowie!Poza wymienionymi zaletami zdrowotnymi wynikającymi z regularnego jedzenia sera warto także dodać, że spożywanie sera wpływa korzystnie na wygląd skóry (zobacz tutaj >>). To za sprawą witaminy A zawartej w serze, skóra jest gładka i promienna. Witamina A jest antyoksydantem, który niszczy wolne rodniki. Z tego też powodu wpływa na wolniejsze starzenie się skóry.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
ja_janosik 2018.12.05 09:32
Od czasów ciąży mam bzika na punkcie sera żółtego :P Faktycznie myślałam o nim jako o tuczącym, tłustym i niezdrowym produkcie. Bogu dzięki, że jednak się myliłam :D
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.